Skip Navigation

Academic & CCA

Academic & CCA

CCA – Sport

Soccer

2015

  • East Zone Football Tournament (Junior Boys) – 1st place
  • National Football Tournament (Junior Boys) – 2nd place
  • North East District to Football Carnival 2015 (Junior Boys) – 2nd place

2014

  • East Zone Soccer Championship – 4th Team Placing
  • National 7 a side Football Carnival – 2nd Team Placing
  • Futsal Tournament @ Pasir Ris Sports and Recreation Centre – 2nd Team Placing
  • Tampines Secondary School Invitational Soccer Tournament – 1st Team Placing

P3 Boys

  • National 5 a side Football Carnival – Champion
  • Friendship Cup – Runner Up
  • SJI Invitational Tournament – 3rd

P4 Boys

  • National 7 a side Football Carnival – 6th

P5 Boys

  • National 7 a side Football Carnival – Runner Up

Badminton

  • East Zone Badminton Championship – 3rd runner – up

Wushu

2015

  • 11th National Inter-School Wushu Competition – 2nd, 3rd and 4th placing

2014

  • 10th National Primary Schools Wushu Competition – 1st, 3rd & 5th Individual Placing

2011

  • National 2011 – Junior Girls (Bronze)

CCA – Aesthetics

Art Club

2015

  • Singapore Youth Festival 2015 – Art Exhibition (Certificate of Recognition)

2011

  • SYF Art Competition – Silver Award for Category B

Chinese Dance

2014

  • SYF Chinese Dance Competition – Distinction

2010 and 2012

  • SYF Chinese Dance Competition – Silver

Malay Dance

2014

  • SYF Central Judging for Dance (Malay) – Distinction

2012

  • SYF Central Judging for Dance (Malay) – Silver

Concert Band

2014

  • SYF Concert Band Competition – Certificate of Accomplishment

2012

  • SYF Concert Band Competition – Bronze

CCA – Clubs & Societies

ELDDS

2015

  • Talkshow! Hosting Competition 2015 – 3rd place

2013

  • My Singapore Pledge: The S. Rajaratnam Leadership Series 2013 Storytelling
    • Nurul Janna (P5.1) – Finalist 5th place
    • Bea Justine (P5.1) – Semi-finalist

CLLDDS

2014

  • National Primary School Calligraphy Competition – Merit Award

2013

  • Singapore-China Children & Youths Bilingual Speech Competition
    • 1st Runner-up: Charlotte Saw (2.1)
    • Merit Award: Seow Yu Xiu (6.1)
  • National Chinese Calligraphy “hui chun” Competition 2013
    • Merit Award: Xia Hong Yi (6.2)
  • National Primary School Chinese Penmanship Competition
    • 1st Runner-up: Xia Hong Yi (6.2)
    • Merit Award: Huang Li Wen (6.2)

MLLDDS

2015

  • Pantun Writing Competition – Silver
  • Pantun Recitation Competition – Silver
  • Hougang CC Drama competition – 8th place
  • Karya Minda Creative (Creative Composition Writing Competition) – 1
    Gold, 1 Silver and a 13th Individual place.
  • E1 Aktivity Yok Balik Kampong – Gold Award

2014

  • National Primary Language Games Competition – 3rd & 4th Team Placing
  • Pertandingan Jejak Bahasa & Budaya Melayu – 4th & 4th Team Placing
  • National Pintar Peribahasa App Competition 2014 – 1st Team Placing
  • Peraduan Karya Minda Kreatif – 1st & 9th Individual Placing, Gold Award
  • Malay Language Competiton – East Cluster 1 – 1st, 2nd & 4th Individual Placing

2013

  • Malay Drama Competition by Hougang CC – 4th position
  • National Creative Writing Competition
    • 1 Prestige Gold
    • 3 Gold
    • 5 Silver

2012

  • Malay Story-Telling Competition Organised by Pasir Ris East CC – Gold

Maths Achievers Club

2014

  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2014 – 2nd & 3rd Individual Placing

2013

  • NMOS – 2 Bronze

2012

  • SMOS – 1 Bronze
  • NMOS – 2 Silver 1 Bronze

Media Club

2015

  • 5th National Primary School Photography Competition – 1 Merit Award and a 3rd place.

2013

  • Singapore Digital Media Award – Silver

2012

  • Singapore Digital Media Award – Gold

Science and Environmental Club

2012-2015

  • Community in Bloom – Gold

2012-2013

  • 3R Award – Silver
  • Green Audit Award – Sustained Lotus Award

Year 2014

  • Wits and Words National Debate Competitions (2 Top 20 speakers for Band 2, Promoted to Band 1 in 2015)
  • East Zone COE Story-Telling Competition (Readers Theatre Prize)
  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (2nd & 3rd Individual Placing)
  • Singapore Amazing Flying Machines Competition (2nd & 3rd Team Placing)
  • 3R Award (Silver)
  • Community in Bloom (Gold)
  • Green Audit Award (Sustained Lotus Award)

Academic

PSLE Results

For 9 consecutive years since 2005, Loyang Primary School has achieved 100% passes for students offering 4 – Stardard Subjects

Subjects LPS Grades
2010 (%)
A* – C
LPS Grades
2011 (%)
A* – C
Remarks
ENGLISH LANGUAGE 99.1 100 Above
National
CHINESE 97.7 100
MALAY 100 100
TAMIL 100 100
MATHEMATICS 90.7 95.2
SCIENCE 96.9 94.8
Subjects LPS Grades
2010 (%)
A* & A
LPS Grades
2011 (%)
A* & A
Remarks
ENGLISH LANGUAGE 31.3 35.1 Improvement
from 2010
CHINESE 90.7 94.5 Above National
MALAY 78.9 73.8
TAMIL 100
MATHEMATICS 25.8 54.3
SCIENCE 24.7 34.8 Improvement
from 2010
Subjects LPS Grades
2011 (%)
(Dist/Merit)
Remarks
HIGHER CHINESE 100 Above National
HIGHER MALAY NA
HIGHER TAMIL NA
Subjects LPS Grades
2010 (%)
LPS Grades
2011 (%)
Remarks
FOUNDATION CHINESE 80 100 Above
National
FOUNDATION MALAY 100 100
FOUNDATION ENGLISH 100 100
FOUNDATION MATHEMATICS 92.3 93.3
FOUNDATION SCIENCE 100 94.3

Year 2013

  • Project H20 (1st Runner Up)
  • 3R Award (Silver)
  • Green Audit (Sustained Lotus Award)
  • Singapore Amazing Flying Machine (Cat A, 1st and 3rd Place)
  • General Order Educational Games (将军令) (Junior Group Merit Award)

Year 2012

  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (Bronze)
  • 3R Award (Silver)
  • Green Audit (Sustained Lotus Award)
  • Singapore Amazing Flying Machine (Best Presentation Award: 3rd Place, Best Acrobatic Award: 2nd Place)
  • E1 Cluster Tamil Language Competition (Top 3)

Year 2011

  • Digitales Award Competition (1st Place)
  • The Australian Guild of Music and Speech Examination (High Distinction: 93%, Distinction: 7%)
  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (Bronze)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore (Bronze)
  • Singapore Amazing Flying Machine (Overall Champion Award: 2nd Place, Endurance Plane (Longest Flight Time) 1st Place, 2.5 D Plane: 2nd Place)

 

Back to top